Ciąża to wyjątkowy etap w życiu kobiety. Jest wtedy odpowiedzialna za siebie i dziecko, które rozwija się w jej wnętrzu. Dlatego powinna dbać o siebie i płód w rozsądny sposób. Także poprzez aktywność fizyczną.
Kiedy nie powinno się ćwiczyć
Wydolność kobiety w trakcie ciąży wcale nie jest mniejsza. Między 25 a 32 tygodniem zwiększa się nawet znacząco. To znak organizmu stymulujący przyszłą matkę do aktywności fizycznej. Nie powinno się z niej rezygnować, chyba że lekarz zaleci inaczej. Przeciwwskazaniem do aktywności w ciąży mogą być bowiem krwawienia, cukrzyca, nadciśnienie, duża niedokrwistość, infekcje wirusowe i bakteryjne, ciąża bliźniacza, niewydolność krążenia, zagrożenie poronieniem lub przedwczesnym porodem. Jednak większość kobiet nie ma przeciwwskazań do ćwiczeń. Warto pamiętać o regularnym treningu, gdyż odpowiednia aktywność w ciąży jest niezwykle pożyteczna.
Trenuj z umiarem
Drugi trymestr jest najbezpieczniejszy na rozpoczęcie ciążowych ćwiczeń. Ryzyko poronienia jest bowiem największe podczas pierwszych trzech miesięcy. Ćwiczenia od początku ciąży zaleca się jedynie kobietom, które wyczynowo uprawiały sporty. Przed podjęciem decyzji o rodzaju obranej aktywności, należy poradzić się lekarza. Trening powinien być umiarkowany, gdyż wtedy następuje dotlenienie organizmu matki i dziecka, natomiast podczas intensywnych ćwiczeń krew zamiast do łożyska płynie do mięśni i może wystąpić niedotlenienie płodu. Sporty, których absolutnie nie należy wykonywać w ciąży, to: jazda konna, narciarstwo, rower, rolki, wspinaczka oraz inne, które grożą przeciążeniem lub upadkiem. Niewskazane są także ćwiczenia zbyt angażujące mięśnie brzucha.
Puść w ruch swój brzuch
Dla kobiet w ciąży najodpowiedniejszy jest aqua aerobik. W wodzie następuje bowiem uczucie lekkości, odciążenie kręgosłupa i wzmocnienie mięśni. Ćwiczenia te można wykonywać nawet nie umiejąc pływać. Basen odradza się jedynie paniom z tendencją do infekcji pęcherza. Dla nich bardziej wskazana będzie gimnastyka, pilates bądź joga. Zarówno ćwiczenia z piłkami, pilates jak i rozciągające asany wzmacniają mięśnie, odciążają kręgosłup, dają tak pożądane w tym stanie poczucie lekkości, lepsze samopoczucie i zapobiegają żylakom. Joga dodatkowo poprawia krążenie, trawienie, eliminuje obrzęki i uelastycznia. Delikatny trening pozwoli także ukoić nerwy, zrelaksować się i zwiększyć świadomość własnego ciała. To bardzo pomocne podczas porodu.
Uprawianie sportu podczas ciąży jest bardzo wskazane. Ćwiczenia ułatwiają nie tylko poród, ale także powrót do formy i sylwetki po rozwiązaniu. Ciąża to cenne doświadczenie w życiu kobiety. To od przyszłej matki w dużej mierze zależy jak przebiegnie poród, warto więc odpowiednio się do tego przygotować. Ćwiczenia pomagają oddychać, relaksować się, zwiększają świadomość własnego ciała. Mogą przynieść tylko korzyść, jeśli podejdzie się do nich z rozsądkiem.