Zaprzyjaźnij się ze sprzętem cardio – część 2: Rowery treningowe

przez | 19 grudnia, 2010
Zaprzyjaźnij się ze sprzętem cardio – część 2: Rowery treningowe

Rower treningowy to wciąż najpopularniejszy sprzęt treningowy w domach i klubach fitness. To dlatego, że jazda na rowerze daje niesamowite efekty, a rower stacjonarny jest najlepszą alternatywą treningu w terenie.

Jak cardio to rower

Trening cardio na rowerze stacjonarnym wpływa na rozwój i trzymanie kondycji fizycznej, a także na zwiększenie wydolności układu krążenia, poprawę metabolizmu, jakości snu, eliminację stresu i jak każdy wysiłek – poprawia humor. Jednak największą korzyścią płynącą z ćwiczeń na rowerze treningowym jest efektywne spalanie tkanki tłuszczowej. Dlatego każdy kto chce zrzucić zbędne kilogramy i wyrzeźbić sylwetkę rozgląda się za tym sprzętem.

Wyścigi indoor

Na rowerze stacjonarnym można ćwiczyć w domu lub w klubie fitness. W klubach organizowane są zajęcia takie jak spinning czy indor-cycling. To więcej niż jazda na rowerze. Trening odbywa się przy rytmicznej muzyce i według wskazówek instruktora. Podczas godziny zajęć kolarstwa salonowego można spalić nawet 1000 kcal! Zajęcia są przeznaczone dla każdej grupy wiekowej. Rower stacjonarny jest bezpiecznym przyrządem nawet dla kobiet w ciąży.

Jazda po zdrowie bez względu na pogodę

Kupno roweru treningowego do domu jest doskonałą okazją do zwiększenia częstotliwości ćwiczeń. Plusem jest możliwość wygodnego treningu przed telewizorem bądź przy ulubionej muzyce. Rower treningowy to doskonała alternatywa na słoty, zimę i warunki pogodowe uniemożliwiające lub utrudniające jadę na jednośladzie w terenie. W dodatku trening na rowerze stacjonarnym daje możliwość zwiększenia precyzyjności ćwiczeń. Aby efektywnie schudnąć należy pamiętać o odpowiednim tętnie. Umiarkowaną intensywność tętna, kluczową w procesie spalania tkanki tłuszczowej podczas treningu cardio, obliczamy ze wzoru:

Tmax. – Tspoczynkowe = rezerwa tętna
70% rezerwy tętna + Tspoczynkowe

Trening cardio na rowerze stacjonarnym umożliwia nie tylko pozbycie się zbędnych kilogramów, ale i zapobiega gromadzeniu się tłuszczu. Dzięki ćwiczeniom rozwijają się też różne grupy mięśni. Oprócz najbardziej oczywistych mięśni ud i łydek, pracują także tricepsy i dolny obszar pleców. Rower jest też idealny do rehabilitacji na przykład urazów kolan. Podczas ćwiczeń bowiem, ciężar ciała spoczywa na rowerze, a odciążone stawy intensywnie pracują.

Jaki sprzęt?

Rowery na których ćwiczymy na siłowni czy fitnessie są zwykle stabilniejsze, odpowiednio dostosowane do warunków w klubach. Rowery stacjonarne do użytku domowego są zwykle lżejsze. Kupując przyrząd warto zwrócić uwagę na dość oczywiste, jednak niezwykle istotne elementy, jak: pulsometr, możliwość regulacji siodełka i kierownicy, stabilność i poziom hałasu. Warto rozważyć także ergometr rowerowy. Daje on możliwość osiągania wyników odpowiednich dla danej osoby, gdyż pozwala mierzyć ilość wykonywanej pracy mięśni nóg w watach. Dlatego jest on dobrym rozwiązaniem zarówno dla zawodowych kolarzy jak i dla osób pragnących schudnąć – ma bowiem także licznik spalanych kalorii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *