Najlepsze ćwiczenia dla naszego typu figury

przez | 7 października, 2011
Najlepsze ćwiczenia dla naszego typu figury

„Mam grubą pupę, bo jestem typem gruszki”, „Ciężko mi zrzucić tłuszcz z brzuszka, bo jestem typem jabłka”, „Tak bym chciała mieć figurę klepsydry…” – co oznaczają te enigmatyczne określenia? Gruszka, jabłko, klepsydra, a często także ogórek, ołówek, kolumna, kręgiel lub kielich? Takich określeń można wymienić dużo więcej, a służą one do określania typu kobiecej budowy.
Czy wiesz jaki masz rodzaj sylwetki i jakie ćwiczenia są dla Ciebie najlepsze?

Typy sylwetki wg Trinny i Susannah

Kilka lat temu, dwie światowej sławy ekspertki od mody wydały książkę, w której ustaliły 12 podstawowych typów kobiecej sylwetki. Obecnie ten podział przyjmowany jest powszechnie i uznawany za najlepszy model opisujący popularnie występujące typy budowy ciała. Sławne stylistki podały sposoby zamaskowania niedoskonałości figury za pomocą odpowiedniego ubioru,  a my chcemy dodać od siebie kilka ćwiczeń, które pomogą poprawić ewentualne niedoskonałości naszej sylwetki! Prezentujemy wam zestawy ćwiczeń dla wybranych, najpopularniejszych typów.

Typ figury: „GRUSZKA”–

Oblicza się, że statystycznie blisko 70 % kobiet ma budowę gruszki. Cechą charakterystyczą są szczupłe i smukłe ramiona, w miarę wąska talia oraz mocno zbudowany dół tułowia = szerokie biodra. Dla takiego typu budowy polecamy trening aerobowy (zwłaszcza bieganie lub skakankę), ponieważ pozwoli pozbyć się części nadprogramowego tłuszczu w dolnym obszarze oraz wspomagająco – trening siłowy, ukierunkowany na rozwinięcie mięśni obręczy barkowej. Dzięki temu możemy delikatnie zmodyfikować nasz typ budowy i zbliżyć się do uznawanej za idealną – wymarzonej „klepsydry”.

Sugerowany plan:
3-4 treningi w tygodniu, 45 minut poświęć na trening siłowy (pompki, ćwiczenia na barki z wolnymi ciężarami) 15 minut na aeroby. Unikaj przysiadów z obciążeniem, zbyt dużej ilości ćwiczeń na boczne części ud i pośladki.

Typ figury: „JABŁKO”

Uznawany jest za najmniej bezpieczny dla zdrowia typ budowy, ponieważ zaniedbanie diety i ćwiczeń może prowadzić do tak zwanej otyłości brzusznej – skutkującej znacznym otłuszczeniem otrzewnej i obciążeniem narządów wewnętrznych. Sylwetka charakteryzuje się sporym brzuchem, średnim lub dużym  biustem, brakiem wcięcia w talii i dość szczupłymi nogami. Osobom posiadającym typ budowy jabłka zalecamy przede wszystkim zadbać o zbilansowaną dietę opartą na produktach o niskim indeksie glikemicznym. Jeśli chodzi o trening, to podstawą powinny być ćwiczenia aerobowe – tak aby utrzymywać umiarkowaną wagę i nie dopuszczać do odkładania się tłuszczu w okolicy brzucha. Jeśli chodzi o trening siłowy, to dobrym pomysłem wydają się treningi pilatesu – pozwolą rozwinąć mocne mięśnie brzucha i wizualnie go „spłaszczyć”.

Sugerowany plan:
2×2 godzinne treningi pilatesu w tygodniu plus 4-5 półgodzinnych treningów aerobowych. Na pilatesie wyrzeźbisz mięśnie brzucha, a dzięki cardio nie dopuścisz do pojawiania się dodatkowych centymetrów w pasie.

Typ figury: „KOLUMNA”

Inaczej zwana także ogórkiem lub literką „I”. Szerokość ramion proporcjonalna do bioder, mało wyraźne wcięcie w talii, płaski brzuch i pośladki, zazwyczaj długie i szczupłe nogi. Osoby z taką sylwetką nie mają raczej problemów z utrzymaniem wagi, bo taka budowa często wiąże się z dość szybkim metabolizmem. Mankamentem takiej sylwetki jest jej „chłopięcy” wygląd. Na to również można coś zaradzić: Polecamy treningi ukierunkowane na rozwój mięśni barków i pośladków (np. znany zestaw ćwiczeń 8 minute buns) oraz  najzwyklejsze kręceniem hula hop – które pomoże wyszczuplić talie.

Sugerowany plan:
3-4 treningi siłowe w tygodniu, początkowo ogólnorozwojowy, później może podzielić na dwie części – trening górnych i dolnych partii. Jeśli chcesz zachować wcięcie w talii, unikaj raczej ćwiczeń, które rozwijają skośne mięśnie brzucha – mogą znacząco poszerzać talię.

Typ figury: „KLEPSYDRA”

Uznawana za idealną kobiecą sylwetkę. Charakteryzuje się proporcjonalnymi biodrami i ramionami, smukła talią i średnim lub dużym biustem.

Szczęściary, które posiadają taką budowę mogą starania o zachowanie smukłości ograniczyć do umiarkowanych ćwiczeń aerobowych. Te które obawiają się, że od biegania ich piękne biusty mogłyby ulec zmniejszeniu, powinny spróbować roweru – czy to w terenie, czy w formie indoor cycling.  Polecamy również pilates – pomoże dopracować wasze brzuchy.

Sugerowany plan:
3x umiarkowane treningi aerobowe w tygodniu. Tu sugerujemy rowery lub rozmaite formy aerobiku. Jeśli chcesz udoskonalić brzuch, możesz uczęszczać na pilates, ale podobnie jak w przypadku porad dla sylwetki o typie kolumny, unikaj ćwiczeń, które mogą przyczynić się do poszerzenia talii.

Przedstawiliśmy wam dziś trzy najczęściej występujące typy sylwetek. Wiemy jak ważna jest zgrabna i ponętna figura dla wszystkich kobiet, dlatego mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Wam ją uzyskać ! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *